Aktualności · TOUR de POLOGNE · Archiwum · Spis artykułów · Galeria · Linki · Szukaj 02 Marca 2024
PATRON MEDIALNY
statystyka
BARDZO SZYBKIE DRUZYNY NA AMBER ROAD
PEŁNE WYNIKI AMBER ROAD 2012


Drużynówka z nowym rekordem trasy

W kategorii Super Seniors 50+ na drugim miejscu, ze stratą niemal 8 minut do liderów, Harfy Harryson Felt Team, z czasem 2:45:27 uplasował się zespół wystawiony przez Szerszenie Trzebnica (Bogusław Zieliński, Henryk Zięba, Marian Przybylski, Wiesław Lasota, Gerard Skalski). Trzecim składem w tej klasyfikacji był Hrubieszów na Rowerach, któremu do Szerszeni zabrakło niespełna 5 minut.

Poziom sportowy trzeciej edycji Amber Road był bardzo wysoki, o czym świadczą znakomite wyniki teamów z całej Polski. Przez ostatnie dwa lata rekord tego dystansu należał do drużyny TGV (w 2010: 2:28:50, w 2011: 2:27:09). W tym roku tę barierę złamało aż 7 drużyn, w tym Whirlpool AZS Politechnika Wrocławska, który w klasyfikacji generalnej zajął 7. miejsce z czasem 2:26:58.

W sobotniej rywalizacji na trasie Amber Road udział wzięły także inne dolnośląskie teamy: w sumie trzy składy Szerszeni z Trzebnicy, BKC Bystrzyca Kłodzka, Talvi Sport Szklarska Poręba i jedyny damski skład, obecny na gostyńskim wyścigu od pierwszej edycji Lejdis Team.

Przypomnijmy, że drużynowa jazda na czas na dystansie 100 km w randze mistrzostw oraz jako jedna z konkurencji igrzysk olimpijskich rozgrywana była do 1992 roku. Największe osiągnięcia Polaków podczas mistrzostw świata to 1. miejsce w roku 1975 (Barcelona, skład polskiej drużyny: Tadeusz Mytnik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski) i 1975 (Yvoir, skład polskiej drużyny: Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski). Dwukrotnie Polacy zajmowali drugie miejsce (1979, 1989) i również dwukrotnie trzecie (1971, 1977).

W drużynówce rozgrywanej na dystansie 100 km na igrzyskach olimpijskich Polacy trzykrotnie plasowali się na drugiej pozycji (Monachium 1972, Montreal 1976, Seul 1988).

Wyścigi drużynowe odbywały się również na Dolnym Śląsku, niestety nie odnotowaliśmy w obszernych kronikach kolarstwa naszego regionu informacji o drużynówce na dystansie 100 km. Ciekawostką dla trenujących na szosach wokół Wrocławia będą natomiast zapewne rozegrane 4 października 1974 roku między Trzebnicą a Miliczem kolarskie mistrzostwa Dolnego Śląska w wyścigu drużynowym seniorów na dystansie 58 km.

Zwycięski skład, Dolmel I Wrocław, który ten dystans pokonał w czasie 1:15:10: Henryk Charucki, Grzegorz Fajkowski, Szczepan Klimczak, Ryszard Szurkowski. Trzecie miejsce, z czasem 1:16:19 zajął zespół Dolmel II Wrocław: Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Krzysztof Lenkowski, Kazimierz Siemaszko.

W sobotę, 25 sierpnia na mecie w Gostyniu Henryk Charucki znów mógł przytoczyć swoje własne słowa: „Nic nie może równać się z uczuciem towarzyszącym przekraczaniu linii mety na pierwszym miejscu”.Komentarze
greten dnia 29 sierpnia 2012 18:21
I mała errata do artykułu, a zarazem konkurs. Nagrodą będzie satysfakcja, iż 'się wie' smiley

W 1987 roku w Miliczu rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km (a jednak!). Jaka drużyna wygrała i dlaczego to zwycięstwo okazało się sensacją?

Arturze! Proszę się nie udzielać, gdyż akurat Ty wiesz, więc już masz satysfakcję, iż wiesz. Co więcej - byłeś tam wtedy! smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Zapowiedzi
Brak zawartości dla tego panelu