Szklarska Poręba pierwsza na trasie cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk
Dodane przez redakcja dnia 08 lipca 2020 00:41
Po sobotniej inauguracji cyklu Bike Maraton, niedziela należała już do kolarzy szosowych, którzy w liczbie blisko 600 wyjechali na trasę Szosowego Klasyka Szklarska Poręba – pierwszego wyścigu cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Najpierw cztery duże grupy (po 150 osób każda – zgodnie z wymogami sanitarnymi), oddzielnie zjeżdżały ze Szklarskiej do Piechowic (miejsce startu ostrego), a tam raz jeszcze dzielone były na mniejsze sektory, zgodnie z kategoriami wiekowymi. Potem czekało już na zawodników tylko i wyłącznie ściganie, z metą na słynnym Zakręcie Śmierci. Organizatorzy przygotowali dwie trasy – dłuższą (PRO) o długości 72 km i krótszą (FUN), która miała 53 km.
Sezon wyścigów szosowych również wystartował w tym roku z opóźnieniem, a Szosowy Klasyk w Szklarskiej Porębie był chyba pierwszym dużym wyścigiem, w którym kolarze próbowali już na dobre uciec wygasającej epidemii. Możliwość przeprowadzenia tego wyścigu i szansa na stopniowe przywracanie imprez sportowych sprawiły, że zarówno Szosowy Klasyk, jak i Bike Maraton cieszyły się dużym zainteresowaniem i mogły liczyć na sporą frekwencję.
Rozszerzona zawartość newsa
W wyścigach cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk tradycyjnie nie ma klasyfikacji open, a zawodnicy i zawodniczki rywalizują i ścigają się w obrębie własnych kategorii wiekowych – zarówno w pojedynczych wyścigach, jak i w klasyfikacji generalnej.

Na krótkim dystansie w kategorii M20 najszybszy był Dominik Dańkowski (Triathlonowa Akademia Młodzieży), a w M30 Maciej Nowaczyk (Eroe Racing Club) i był to też najszybszy zawodnik dystansu FUN. Kategorię czterdziestolatków (M40) wygrał zawodnik tego samego teamu Damian Jędrzejewski, a w M45 najlepszy był Piotr Bugała z Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów. M50 wygrał Jarosław Zygmąt (Gall ICM Skoda Rower Wrona), M55 Stephen Crabb z Ciclismo Wrocław, a M60 Zbigniew Rybacki.

Mastersi – seniorzy również stawili się na starcie. Najlepszy wśród zawodników 65+ był Jerzy Neumann (Euro Bike Electric Kaczmarek MTB Team), 70+ to sukces Ryszarda Rawskiego (Rawex Energy saving), 75+ to niezwyciężony Franciszek Gustowski (Huzar Bike Academy), a 80+ Józef Misiak (Rycerze Rolanda Maciejewski Team), który również nie ma sobie równych w takiej kategorii.

Panie finiszowały około 20 minut po najlepszych mężczyznach, a K20 wygrała Anna Gronowska (Brandovo). K30 to pierwsze miejsce dla Aleksandry Andrzejewskiej, w K40 pierwsza była Dorota Kuźma (Enervit Yoko XC Life Team), w K45 Joanna Kucal, a w K50+ Anna Bielińska (Active Jet).

Na dystansie PRO kategorię M20 wygrał Szymon Woźniak, M30 Adam Adamkiewicz (strefasportu.pl MW Invest) – najszybszy w całej stawce. M40 wygrał Marek Maciejewski (Kopernik Toruńskie Pierniki Team), a w M45 najlepszy był Jacek Lipiński (Team Rowery Kwiatkowski). M50 to wygrana Krzysztofa Fecki (Team Lefero), a M55 Dariusza Leduchowskiego. M60 wygrywa Wojciech Bartolewski (Active Jet), a wśród siedemdziesięciolatków najszybszy był Mieczysław Tomaszewski (Skoda Gall ICM Rower Wrona).
Kobiety na dystansie PRO – 1 miejsce w K20 dla Kamili Wójcikiewicz (Agrochest Team), K30 wygrywa Katarzyna Brewińska ( Danielo Sportswear), a K45 Katarzyna Orłowska (Jas-kółka).

Mieliśmy też klasyfikacje drużynowe i zapowiedź kolejnego spotkania w ramach cyklu – już 11 lipca lipca Ślężański Mnich w Sobótce!

http://viadolnyslask.pl
https://szosowyklasyk.pl