Wyścig, na który wreszcie przyjeżdża cały świat
Wygrał Pan TdP w 1980 roku. Czy będąc dziś w podobnej formie też uważałby się Pan za jednego z faworytów?
Z pewnością walczyłbym o jak najwyższą lokatę. Ale trudno powiedzieć, czy byłbym faworytem. Wówczas był to wyścig amatorów, dziś ścigają się w nim zawodowcy. Chociaż...
W roku 1979, brałem udział we francuskim Tour du Vaucluse, który wygrałem. To o tyle istotne, że startowali w nim i amatorzy, i zawodowcy. Miałem wówczas niewiele ponad dwadzieścia lat. Jeden z etapów, bodaj czwarty, prowadził pod Mont Ventoux. Początkowo jechaliśmy grupką chyba czternastu kolarzy, których właśnie pod tę górę urwałem. Wjechałem na metę ze sporą przewagą nad peletonem. Wygrałem ten etap i cały wyścig. Ta konfrontacja amatora z zawodowcami wypadła całkiem dobrze. Od razu posypały się propozycje, oferty od profesjonalnych teamów, ale tamten ustrój, u nas w Polsce, nie przewidywał zawodowego uprawiania sportu. Musiałem więc jeszcze trochę poczekać, zanim podpisałem zawodowy kontrakt.
Wracając jednak do pani pytania... Ciężko mi powiedzieć, czy gdybym dziś z tamtą formą wystartował w Tour de Pologne, byłbym faworytem.
Łukasz Bodnar zdobył koszulkę najaktywniejszego kolarza swą aktywną jazdą na drugim etapie!
Na piątym kilometrze trasy utworzyła się ucieczka: Łukasz Bodnar, Damian Walczak (obaj Reprezentacja Polski), Włoch Diego Caccia (Farnese Vini - Selle Italia) i Adrian Kurek (Utensilnord Named).
Łukasz wrócił do peletonu po zdobyciu punktów na lotnych premiach.
Tour de Pologne UCI World Tour to najważniejszy wyścig kolarski w Polsce i jedna z największych imprez sportowych w kraju. Po raz pierwszy od 2007 roku największy polski wyścig kolarski znów pojawi się na dolnośląskich trasach. W przeddzień Touru marszałek Rafał Jurkowlaniec, organizator wyścigu Czesław Lang oraz prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul prezentowali etapy prowadzące przez nasze województwo.
Głównymi bohaterami spotkania byli jednak pochodzący z Dolnego Śląska kolarze m.in. Maciej Bodnar, który świetnie zaprezentował się w tegorocznym Giro d`Italia, jego brat Łukasz Bodnar, który pojedzie w tegorocznym TdP w reprezentacji Polski oraz Bartosz Huzarski, który podczas 10. etapu Giro d`Italia 2012 zajął drugie miejsce i przez dłuższy czas utrzymywał się w czołówce klasyfikacji generalnej.
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli również udział triumfatorzy Tour de Pologne sprzed lat: Henryk Charucki, który wygrał w 1979 roku oraz Jan Brzeźny, który zwyciężył w 1978 i 1981 roku.
Marszałek Jurkowlaniec życzył powodzenia najlepszym polskim kolarzom, na szczęście wręczył im stroje kolarskie z logo „Dolny Śląsk”.
Mateusz Kryk z firmą Yureco zorganizował w niedzielę 8 lipca w Oleśnicy dwuetapowy wyścig w ktorym wystartowało blisko 100 zawodników.
W prologu, ktorym była czasówka poprowadzona alejkami oleśnickiego parku wystartował po raz pierwszy od wielu lat wicemistrz świata Jan Jankiewicz.
Dystans 1 km i 300 metrów najszybciej pokonał Jakub Jabłoński, drugi byłDamian Miela ze średnia prędkościa prawie 47 km/h , trzeci Mateusz Kryk a czwarty tegoroczny mistrz Polski w kat.45 + oleśniczanin Jerzy Sikora. W M50 wygrał Zygmunt Krawczyk a w M60 Zbigniew Szczęsny.
Wśród kobiet najlepsza była Joanna Wołodźko przed Katarzyna Rzepecką ZDJĘCIA WHIRLPOOL TEAM
Późnym popołudniem rozpoczęła sie druga odsłona imprezy czyli kryterium prowadzone na ponad 2 kilometrowych pętlach wokół olesnickiej starówki. Po zażartej walce, skokach, najazdach i ucieczkach miedzy samochodami w grupie młodszej ( do 40 roku życia ) po finiszu z grupy wygrał Jakub Jabłoński przed Mateuszem Krykiem i Damianem Mielą .
Wśród czterdziesto i pięćdziesięciotaktów najlepszy okazał sie po długiej kilkukilometrowej ucieczce duet Jerzy Sikora i Zdzisław Komisaruk a z grupy najszybciej finiszował Zdzisław Wrona,Zygmunt Krawczyk i Marek Lechowski( w M50) oraz Jarosław Zygmąt i Grzegorz Krężel (w M40).
W M60 Zbigniew Szczęsny pokonał Edwarda Lasciolego a w kobietach Joanna Wołodźko Katarzynę Rzepecką. · Czytaj więcej
W dwa dni blisko 100 kolarzy po raz dwunasty pokonało 360 kilometrową trasę pielgrzymkową Wrocław - Częstochowa - Wroclaw. W tegorocznej pielgrzymce 30 czerwca i 1 lipca dolnośląskich kolarzy wiódł jak zawsze Henryk Charucki (zwycięzca Tour de Pologne w 1979 roku) mając u swego boku syna Pawła Charuckiego (CCC Polsat Polkowice).
W peletonie kolarskie sławy: miedzy innymi Jan Faltyn, Mieczysław Karłowicz, Zdzisław Wrona, Irek Walczak, Janusz Bieniek, Grzegorz Krężel, Zbigniew Rudyk z synem Mateuszem a także marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec i prezes Radia Eska Leszek Kozioł.
Obok nich wielu utytułowanych mastersów: tegoroczna mistrzyni Polski w jeździe na czas Joanna Wołodźko i mistrz Polski Jerzy Sikora, brązowy medalista MP ze startu wspólnego Mirosław Fitał, były mistrz świata Zbigniew Krawczyk, Szerszenie z Trzebnicy, Moto Jelcz Oława i wielu wielu innych.